- mówi francuski historyk, prof. Emmanuel Todd

Znany na całym świecie francuski historyk i antropolog Emmanuel Todd, który przepowiedział w 1976 roku zniknięcie ZSRR, ogłasza teraz upadek Stanów Zjednoczonych 'pogrążonych w nihilizmie'.

Emmanuel Todd jest przekonany, że zachodnia hegemonia dobiegła końca. Przemawiając w czwartek jako gość francuskiego kanału informacyjnego BFMTV, powiedział, że nastąpi to, gdy Stany Zjednoczone zmuszone będą wycofać się z Eurazji i wszystkich tych regionów, w których toczą konflikty… Wbrew temu, co myślimy – mówimy: 'co się z nami stanie, jeśli przestaną nas chronić?' - będziemy żyć w pokoju! Najlepsze, co może przydarzyć się Europie, to zniknięcie Stanów Zjednoczonych.
 
Wypowiedzi na temat USA pochodzą niemal dosłownie z jego ostatniej książki 'La Défaite de l'Occident' ('Klęska Zachodu'), w której stwierdza, że ​​NATO przegrało już konflikt na Ukrainie. W swojej książce twierdzi, że porażka ostatecznie doprowadzi do pojednania Rosji z Europą i zbliżenia z Niemcami. Jest to jednak sprzeczne z interesami Waszyngtonu.
 
Todd w swojej książce krytykuje 'tępą postawę Zachodu wobec Rosji' i twierdzi, że 'jednym z celów USA było zapobiegnięcie zbliżeniu Niemiec i Rosji'. Według Todda to zbliżenie 'oznaczałoby wyparcie USA z europejskiej struktury władzy'. Francuski historyk dodaje: 'Amerykanie woleliby raczej zniszczyć Europę, niż ocalić Zachód'.
 
Wpływ Europy na szczeblu międzynarodowym zmalał - twierdzi Todd. - Nie będzie już reprezentowany przez partnerstwo niemiecko-francuskie. Fakt, że Europejczycy zdystansowali się od Rosji w następstwie konfliktu, szkodzi ich własnym interesom handlowym i energetycznym - kontynuował profesor. - Żyjemy obecnie 'w świecie putinofobicznym i rusofobicznym', zdominowanym przez narrację zachodnią.
 
Francuski intelektualista uważa upadek Stanów Zjednoczonych za nieunikniony. Stany Zjednoczone 'pogrążyły się w nihilizmie','podupadającym supermocarstwem' i mają 'osłabiony przemysł zbrojeniowy'. Todd w swojej najnowszej książce zakłada, że ​​nadchodzące wybory prezydenckie w USA nie zmienią czegokolwiek w przebiegu obecnego konfliktu. Rosja pozostanie wierna swojemu stanowisku. Nowy prezydent w Białym Domu nie jest dla Kremla ważny w sytuacji, gdy 'Rosja jest w stanie wojny z USA'.
 
O swoim kraju mówi: 'Francja już nie istnieje, ponieważ jest zwasalizowana przez Waszyngton i kontrolowana przez NATO'. - Upadek Europy można wytłumaczyć faktem, że Europejczycy 'akceptują status przymusowego wasala'. Kraje europejskie poddają się hegemonii Waszyngtonu i 'cierpią z powodu politycznego syndromu sztokholmskiego'. Francuski myśliciel widzi w niedalekiej przyszłości pokój, 'który odbije się echem w przestrzeni europejskiej wyzwolonej spod jarzma USA'.
 
Emmanuel Todd jest autorem wielu książek. Między innymi przepowiedział upadek Związku Radzieckiego w swojej książce 'La chute finale' ('Ostateczny upadek') z 1976 roku. Swoją tezę oparł na różnych czynnikach, takich jak mała liczba czy rosnąca śmiertelność dzieci. W 2002 roku w eseju 'Après l'empire' ('Schyłek imperium') założył po raz pierwszy zmierzch amerykańskiej hegemonii.
 
https://freede.tech/international/192681-franzoesischer-historiker-todd-verschwinden-usa/?utm_source=Newsletter&utm_medium=Email&utm_campaign=Email
 
Opracował: Zygmunt Białas
 
Polecam Czytelnikom obszerny wywiad z prof. Emmanuelem Toddem, zamieszczony rok temu w dwóch notkach:
 
https://zygumntbialas.neon24.net/post/170504,13-01-2023-przewidzial-upadek-zwiazku-radzieckiego
 
https://zygumntbialas.neon24.net/post/170538,17-01-2023-co-sie-dzieje-na-swiecie