... przewożący ukraińskich jeńców wojennych

Rankiem 24 stycznia samolot transportowy Ił-76 Sił Zbrojnych Rosji rozbił się w rosyjskim obwodzie Biełgorod, gdzie w ostatnich tygodniach wielokrotnie miały miejsce ukraińskie ataki terrorystyczne na cele cywilne. Filmy ze zdarzenia nagrane przez ludność cywilną sugerują, że samolot został zestrzelony. Na filmie, przesłanym bezpośrednio po zdarzeniu, widać najpierw rozbicie się i eksplozję samolotu, a następnie kamera kieruje się w stronę nieba, gdzie widać kłęby dymu. Oznacza to zestrzelenie i eksplozję w powietrzu, która spowodowała katastrofę samolotu.
 
Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że na pokładzie samolotu byli ukraińscy jeńcy wojenni przewożeni w celu wymiany jeńców. Rosyjskie Ministerstwo Obrony napisało na swoim kanale Telegram m.in.:
 
"Na pokładzie samolotu znajdowało się sześciu członków załogi, 65 ukraińskich jeńców wojennych i trzech rosyjskich żołnierzy towarzyszących jeńcom wojennym. W rezultacie załoga i wszyscy pasażerowie zginęli. Ukraińskie kierownictwo wiedziało bardzo dobrze dobrze, że żołnierze będą dziś przewożeni na lotnisko Biełgorod wojskowym samolotem transportowym w celu wymiany. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami wymiana jeńców miała odbyć się w godzinach popołudniowych na punkcie kontrolnym Kołotiłowka na granicy rosyjsko-ukraińskiej”.
 
Po raz kolejny wygląda na to, że rosyjskie Ministerstwo Obrony raportowało prawdę. Po pierwsze, wskazują na to nagrania wideo, po drugie, ukraińskie media początkowo informowały, powołując się na ukraińskie wojsko, że katastrofa Ił-76 w obwodzie biełgorodskim była 'dziełem ukraińskich sił zbrojnych'. Wiadomości te zostały następnie szybko usunięte.
 
Tak więc 'Ukraińska Prawda', powołując się na źródła w Ministerstwie Obrony Ukrainy, początkowo informowała, że ​​samolot został zestrzelony przez ukraińskie wojsko. Ukraiński Sztab Generalny przekazał portalowi, że samolot rzekomo przewoził rakiety systemu S-300. Jednak po tym, jak Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że na pokładzie rozbitego Ił-76 było 65 ukraińskich jeńców wojennych, 'Ukraińska Prawda' usunęła informację o udziale Sił Zbrojnych Ukrainy w katastrofie.
 
To samo zrobiła agencja informacyjna 'RBC-Ukraina', usuwając wzmiankę o udziale Ukraińskich Sił Zbrojnych, przy czym agencja nadal twierdzi, że na pokładzie samolotu znajdowały się rakiety. Jednocześnie rzecznik Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy Andriej Jusow przyznał już, że na dziś planowana wymiana jeńców między Ukrainą a Rosją i nie odbywa się.
 
Przewodniczący Komitetu Obrony Dumy Państwowej Rosji Andriej Kartapołow powiedział, że samolot został zestrzelony albo przez system Patriot, albo przez rakiety IRIS-T dostarczone z Niemiec. Za zestrzelonym samolotem leciał kolejny samolot z 80 więźniami. Został w porę przekierowany.
 
https://www.anti-spiegel.ru/2024/die-ukraine-schiesst-offenbar-russisches-flugzeug-mit-ukrainischen-kriegsgefangenen-ab/
 
Napisał: Thomas Röper
 
----------------------------------------
 
PS. Kiedy już po kilku godzinach znamy sprawcę i szczegóły katastrofy, możemy przeczytać w ukraińskich i polskojęzycznych łże-mediach:
 
"Ukraiński sztab koordynacyjny ds. wymiany jeńców wojennych zaapelował do obywateli i mediów o powstrzymanie się przed rozpowszechnianiem niesprawdzonych informacji. Wróg aktywnie prowadzi informacyjne operacje specjalne, których celem jest zdestabilizowanie społeczeństwa ukraińskiego.

W podobnym tonie wypowiedział się ukraiński rzecznik praw człowieka [jest taki na Ukrainie - przypis ZB]: Wiemy, jak strasznych metod może używać Rosja, aby zdestabilizować społeczeństwo ukraińskie. Nie ulegajcie prowokacjom". 

Opracował: Zygmunt Białas