Tym dniem był 26 stycznia 2024 roku.

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) opublikował tego dnia swoją decyzję w sprawie pozwu Republiki Południowej Afryki przeciwko Izraelowi w związku z możliwym ludobójstwem w Gazie. Jak można było przewidzieć, elementy wydarzeń, które stawiają Izrael w złym świetle, są bagatelizowane lub pomijane przez zachodnie media, które podkreślają, że MTS nie nakazał Izraelowi wstrzymania wszystkich operacji wojskowych w Gazie.
 
Mało kto się spodziewał, że MTS orzeknie, iż Izrael musi zaprzestać wszelkich działań wojskowych w Gazie, ponieważ jest w stanie wojny z Hamasem, a sąd nie może nakazać Hamasowi zaprzestania działań militarnych przeciwko Izraelowi. Jednakże MTS nakazał Izraelowi skoncentrować swoją ofensywę na Hamasie, a nie na ludności cywilnej. W końcu oskarżenie o ludobójstwo dotyczy tego, co Izrael czyni ludności cywilnej w Gazie, a nie Hamasowi.
 
To, co naprawdę liczy się w orzeczeniu Trybunału, to stwierdzenie, że Izrael popełnia ludobójstwo. Jak mogłoby być inaczej? - Ludobójstwo jest zbrodnią wszystkich zbrodni. Decyzja wyraźnie stwierdza, że ​​1) istnieją wiarygodne dowody na to, że Izrael zamierza popełnić ludobójstwo oraz 2) że istnieją przekonujące dowody na to, że Izrael popełnia ludobójstwo.
 
W odpowiedzi na tę tragiczną sytuację ludności w Gazie sąd nakazał Izraelowi zaprzestanie działań, które wydają się być ludobójstwem i zachowanie wszelkich dowodów związanych z tą sprawą, oczywiście na potrzeby nadchodzącego procesu.
 
Krótko mówiąc, MTS nie podjął ostatecznej decyzji w sprawie zarzutu ludobójstwa wobec Izraela, ale stwierdził, że istnieją w tym momencie wystarczające dowody, aby założyć, że istnieje rzeczywiste i bezpośrednie zagrożenie życia ludności cywilnej w Gazie i że w związku z tym Izrael musi zasadniczo zmienić sposób prowadzenia wojny w Gazie.
 
Zdaje się być to zdumiewający wynik, zwłaszcza jeśli spojrzeć na wyniki głosowania wśród 17 członków Trybunału. Odbyło się sześć odrębnych głosowań w sprawie sześciu środków tymczasowych, które Izrael musi zastosować. Cztery z głosowań to 15-2. Dwa z głosowań to 16-1.
 
O dziwo, izraelski sędzia – niedawno mianowany przez premiera Netanjahu – głosował za dwoma z tych rozwiązań. Amerykański sędzia, który jest jednocześnie przewodniczącym Trybunału, głosował za wszystkimi sześcioma rozwiązaniami. Jedyny sędzia, który głosował przeciwko wszystkim sześciu ustawom, pochodzi z Ugandy.
 
Śledziłem postępowanie MTS z 11 i 12 stycznia 2024 roku. Zarządzano nimi profesjonalnie i uczciwie. Zarówno Izraelczycy, jak i władze Republiki Południowej Afryki wysłali na negocjacje swoje zespoły, a szczegółowe i wszechstronne przedstawienie swoich argumentów zajęło im ponad trzy godziny. Na koniec przeczytałem 27-stronicową decyzję MTS i jest to dokument ujmujący istotę rzeczy, co nie znaczy, że trzeba zgadzać się ze wszystkimi zawartymi w nim wnioskami.
 
To nie był proces pokazowy. Wydaje się jasne, że wczorajszy dzień był czarnym dniem dla Izraela, ponieważ decyzja Trybunału pozostawi głęboką i trwałą plamę na jego reputacji.
 
https://uncutnews.ch/israels-tag-der-abrechnung/
 
Napisał: John J. Mearsheimer
 
Opracował: Zygmunt Białas
 
John J. Mearsheimer (ur. w 1947 w Nowym Jorku) jest znanym na świecie amerykańskim politologiem, twórcą teorii realizmu ofensywnego. Wykłada nauki polityczne na uniwersytecie w Chicago. Na język polski przełożono kilka jego książek, m.in. 'Izraelskie lobby w USA'.