Zdarza się czasem, że nadchodzą dobre wieści z Waszyngtonu.

Senat USA zdecydował wczoraj w sprawie ustawy dotyczącej m.in wsparcia Ukrainy. Ustawa została odrzucona. Aby została ona przyjęta, potrzebne było przynajmniej 60 głosów 'za'. W ostatecznym głosowaniu poparło ją 49 senatorów, a 50 było przeciw. 

W związku z wynikiem głosowania Senat nie zatwierdził pakietu pomocy o wartości 118 miliardów dolarów, który zaostrzyłby przepisy imigracyjne, pomógł Ukrainie w dalszym wykrwawianiu się w wojnie z Rosją i wzmocnił Izrael w jego wojnie z Hamasem, a faktycznie z ludnością Gazy. Wydatki związane z pomocą dla Ukrainy stanowiły nieco ponad połowę tej sumy - około 60 mld dolarów.

Jednak jeszcze w środę izba ma zagłosować nad 'czystym' projektem pomocowym, zawierającym 98 mld dolarów na wsparcie dla partnerów Ameryki. Jako że kilka dni wcześniej UE zatwierdziła czteroletnią pomoc w wysokości 50 mld euro, wygląda na to, że finansowanie wojny spadnie na barki Europy. Tak strzelają władze Unii nam i sobie w głowę.

Zygmunt Białas

Update (z prasy):  D. Tusk w ostrych słowach skrytykował decyzję Senatu USA, który zagłosował przeciwko projektowi ustawy łączącemu środki na wsparcie Ukrainy, Izraela i Tajwanu z reformami imigracyjnymi. "Ronald Reagan przewraca się w grobie. Wstydźcie się!" - napisał.

- ZB:  Ponosi Tuska. Rozbestwiła go ta Unia.