Węgry ponownie rozważają swoją rolę w NATO,...

..., bo nie chcą brać udziału w działaniach, które mogłyby wciągnąć państwa członkowskie w konflikt na Ukrainie i doprowadzić do bezpośredniego starcia z Rosją, powiedział w piątek premier Viktor Orban. Dodał, że Budapeszt pracuje obecnie nad środkami prawnymi w celu utrzymania swojego członkostwa, ale zastrzegł sobie prawo do nieuczestniczenia w operacjach NATO, na które się nie zgadza.

"Stanowisko Węgier należy zdefiniować na nowo. Nasi prawnicy i urzędnicy pracują nad sposobami umożliwienia Węgrom dalszego uczestnictwa w bloku NATO na nowych warunkach. Musimy znaleźć nowe podejście, nową definicję naszej pozycji jako siły budującej pokój w pakcie” – powiedział Orban. - Według premiera istnieją 'niepokojące podobieństwa' pomiędzy emocjonalnymi doniesieniami mediów i wypowiedziami zachodnich polityków na temat konfliktu na Ukrainie a atmosferą przed I i II wojną światową.

"To, co dzieje się dziś w Brukseli i Waszyngtonie, wydaje się rozgrzewką przed możliwym bezpośrednim konfliktem zbrojnym. Możemy śmiało nazwać to przygotowaniem do przystąpienia Europy do wojny” – powiedział Orban, dodając, że w NATO istnieją grupy robocze badające najlepsze opcje większego zaangażowania bloku w konflikt. Ostrzegł, że końcowym rezultatem tych działań może być bezpośredni konflikt między UE /NATO i Rosją – co stanowi 'czarną perspektywę', ponieważ w taki konflikt zaangażowane będą mocarstwa nuklearne.

"Czy ktoś może mi powiedzieć, dlaczego wtrącamy się w tę wojnę?" - Orban przypomniał, że NATO powstało po to, by bronić państw członkowskich przed agresorami, a nie po to, by prowadzić wojny poza ich terytorium. Odnosząc się do twierdzeń Zachodu, że Rosja mogłaby zaatakować Europę, gdyby pokonała Ukrainę, Orban stwierdził, że prawdopodobieństwo tego jest niezwykle niskie, a ostrzeżenia te służą jedynie jako pretekst do bezpośredniej interwencji w konflikt na Ukrainie.

Węgry sprzeciwiają się finansowaniu i uzbrojeniu Ukrainy przez NATO od rozpoczęcia konfliktu w lutym 2022 roku. Kraj nie wysyłał broni do Kijowa i nie pozwolił na wykorzystanie swojego terytorium do jej transportu pomimo nacisków Brukseli i Waszyngtonu. Budapeszt wezwał do zawieszenia broni i dyplomatycznego rozwiązania konfliktu.

https://uncutnews.ch/nato-bereitet-sich-auf-krieg-mit-russland-vor-orban/

Opracował: Zygmunt Białas