Podjęto już decyzję o wysłaniu francuskich instruktorów, którzy będą szkolić ukraińskich żołnierzy.

Według doniesień z Ukrainy francuscy żołnierze są wysyłani na Ukrainę w charakterze instruktorów dla ukraińskiej armii. Ponieważ ośrodki szkoleniowe armii ukraińskiej są także celem rosyjskich ataków, jest tylko kwestią czasu, kiedy pierwsi żołnierze z krajów NATO powrócą z Ukrainy w cynkowych trumnach, co wywoła oburzenie mediów na Zachodzie i prawdopodobnie będzie prowadzić do dalszej eskalacji.

Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Aleksander Syrski podpisał już dokumenty zezwalające francuskim instruktorom na odwiedzanie ośrodków szkoleniowych w kraju. Na swoim kanale Telegram, po rozmowie internetowej z francuskim ministrem obrony Sebastienem Lecornu, w której wziął udział także minister obrony Ukrainy Rustem Umerow, Syrsky napisał:

"Z radością przyjmuję inicjatywę Francji dotyczącą wysłania instruktorów na Ukrainę w celu szkolenia ukraińskich żołnierzy. Podpisałem już dokumenty, które pozwolą już wkrótce pierwszym francuskim trenerom odwiedzić nasze ośrodki szkoleniowe i zapoznać się z ich infrastrukturą oraz kadrą". - Syrski wyraził także nadzieję, że do inicjatywy paryskiej przyłączą się inne kraje zachodnie. Podobnej treści informację przekazał także Aleksiej Gonczarenko.

Wcześniej zachodnie media informowały, że Francja promuje inicjatywę szkolenia ukraińskiego wojska z zagranicznymi instruktorami na Ukrainie. Państwa Europy Wschodniej i Bałtyku popierają inicjatywę paryską. 'The New York Times' zacytował przewodniczącego Połączonych Szefów Sztabów USA, generała Charlesa Browna, który powiedział, że Stany Zjednoczone nie wykluczają możliwości wysłania instruktorów na Ukrainę.

Na miejsce pracy misji wskazano Lwów. Byłoby to zgodne z dyskutowanym obecnie na Zachodzie pomysłem obrony przestrzeni powietrznej zachodniej Ukrainy za pomocą obrony powietrznej z sąsiednich krajów NATO, ponieważ pozwoliłoby to obronie powietrznej NATO chronić obiekty w pobliżu Lwowa, który znajduje się zaledwie kilka kilometrów od granicy z Polską.

Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow stwierdził, że komentarze na temat możliwego rozmieszczenia francuskiego personelu wojskowego na Ukrainie świadczą o bezprecedensowej eskalacji napięcia. Ze swojej strony rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa powiedziała, że francuscy żołnierze nieuchronnie staną się celem sił rosyjskich, jeśli pojawią się w strefie konfliktu na Ukrainie.

Frankreich schickt Soldaten als Ausbilder in die Ukraine

Opracował: Zygmunt Białas