Autorem tekstu jest Łukasz Jastrzębski.

W najbliższą sobotę miała się odbyć debata na Kanale Zero (YouTube) między dr. Leszkiem Sykulskim, a dr. Jackiem Bartosiakiem. Prowadzić miał ją pompowany ze wszystkich stron 'niezależny i odważny' red. Krzysztof Stanowski. Rozmowa została odwołana. Albo krzywo popatrzono z perspektywy ulicy Pięknej, albo co gorsza Stanowski antycypował i na wszelki wypadek zrezygnował.

Tu nie idzie o stosunek czy sympatię dla debatujących. Tu idzie o to, jak bardzo zważyły się szczeliny wolności. Przyszły czasy nowoczesnej cenzury, demokratycznego zamordyzmu, czasy makkartyzmu w McPolsce. Pamiętajmy, że jednym z argumentów przeciwko PRL-owi i całemu obozowi radzieckiemu było to, że nie dopuszczał on wolności słowa i krępował niezależną myśl. Dzisiaj pod tym względem jest o wiele gorzej, bo ludzie nie zauważają, że pozostały nam tylko strzępki niezależnej myśli. Cenzurę na Mysiej zastąpiła cenzura globalnych korporacji, będących na ich smyczach rządów i wewnętrzna autocenzura.

Artykuł 54. Konstytucji RP mówi: "Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane”. Ale to zupełnie martwy zapis. Przekonała się o tym redakcja 'Myśli Polskiej', której strona internetowa jest nielegalnie blokowana od kilku miesięcy.

W więzieniu przesiedział trzy lata znany z łamów 'Myśli Polskiej' dr Mateusz Piskorski. Oskarżano go o 'kształtowanie opinii publicznej w Polsce'. Dzisiaj podobne zarzuty stawia się działaczowi społecznemu Januszowi Niedźwiedzkiemu. Sądzony za wyrażanie opinii odmiennej do powszechniej w mediach, na temat wojny na Ukrainie był działacz Polskiego Ruchu Lewicowego Henryk Mikietyn z Głogowa, Renata Cygan z Sosnowca czy Jerzy Andrzejewski z Lublina. Były prowadzone regularne nagonki na działaczy kresowych – na przykład przeciw Andrzejowi Łukawskiemu czy Katarzynie Sokołowskiej. Prowadzono krucjaty kłamstwa przeciwko niezależnym dziennikarzom na przykład Agnieszce Piwar, Ba, czepiano się zupełnie prywatnej osobie jaką była nauczycielka z Sosnowca pani Jolanta.

Publicznie i bezkarnie szczuje się na tych ludzi nauki, którzy używają rozumu, a nie zajmują się powtarzają formułek za TVP i TVN-em. Przykładem jest nieprzerwane atakowanie znanego i szanowanego prof. Stanisława Bielenia. Problem ten jednak dotyczy również prof. Anny Raźny, prof. Adama Wielomskiego, prof. Marii Szyszkowskiej, prof. Włodzimierza Osadczego, dr. Krzysztofa Karczewskiego, Mariusza Świdra czy dr Lucyny Kulińskiej i wielu innych. Ostracyzm i pogardliwe teksty w gadzinowych publikacjach dotykają nawet posłów czego doświadczyli Tadeusz Samborski czy Grzegorz Braun. Zorganizowanie zwykłego spotkania z autorem książki lub filozofem staje się wyzwaniem. Trzeba wszędzie gdzie można, sprzeciwiać się cenzurze. I wspierać nieliczne ośrodki niezależnej myśli – 'Myśli Polskiej', 'Wbrew Cenzurze', 'Kanał-61'. Ale również te, które nie zawsze idą pod prąd, ale czasem wierzgają przeciwnikowi jak lewicowy 'Tygodnik Przegląd' czy prawicowy 'Najwyższy Czas'.

Więcej odwagi – NIE PRZEMOGĄ!

Łukasz Jastrzębski

https://myslpolska.info/2024/06/05/czas-nowej-cenzury/