Jaki jest prawdziwy cel tej konferencji?

Odbędzie się 15 i 16 czerwca w pięciogwiazdkowym hotelu Bürgenstock nad Jeziorem Czterech Kantonów w środkowej Szwajcarii. Rząd szwajcarski ma nadzieję położyć podwaliny pod proces pokojowy na Ukrainie, która toczy krwawą wojnę z Rosją. Jest to jednak złudzenie, jeśli wziąć pod uwagę, że wśród zaproszonych co najmniej 80 krajów z całego świata, nie ma przedstawicieli Rosji. Prezydent Rosji Władimir Putin ostrzegł, że Moskwa nie zaakceptuje porozumień, które ignorują jej interesy.

Można teraz zadać pytanie, jak Zachód będzie prowadził poważne rozmowy pokojowe z Rosją, jeśli ta nie zasiądzie do negocjacyjnego stołu. Nie będzie takich rozmów, bo też nie taki jest cel tego szczytu. Chiny, uznając, że konferencja nie stanowi poważnego wysiłku na rzecz dialogu, ogłosiły, że ich dyplomaci również nie będą obecni, jak powiedział na rutynowym spotkaniu rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Mao Ning:

"Chiny zawsze nalegały, aby międzynarodowa konferencja pokojowa była wspierana zarówno przez Rosję, jak i Ukrainę, aby wszystkie strony uczestniczyły w równym stopniu oraz aby wszystkie propozycje pokojowe były omawiane rzeczowo i sprawiedliwie. W przeciwnym razie Chinom trudno jest odegrać znaczącą rolę w przywracaniu pokoju".

KPCh znajduje się pod presją państw zachodnich, aby wstrzymać transfer kluczowych komponentów do produkcji rosyjskiej broni, w tym komponentów podwójnego zastosowania. Otrzymała także reprymendę od NATO za utrzymywanie umów handlowych, które pomogły Rosji przetrwać skutki sankcji. Chińczycy obawiają się, że ich przedstawiciele na szczycie w Szwajcarii staną się ofiarą publicznej 'sesji bojowej' NATO, a ponadto będą krytykowani za 'pomoc wrogowi'. Bez obecności Rosji i Chin konferencja będzie więc tylko czysto strategicznym spotkaniem członków NATO i tutaj jasny będzie prawdziwy cel szwajcarskiego wydarzenia.

Ukraina przegrywa wojnę, to jest jasne. Stoi w obliczu rozpaczliwego niedoboru żołnierzy i żadna ilość broni, amunicji, technologii ani funduszy nie jest w stanie poprawić sytuacji. Ponadto wojska rosyjskie atakują skutecznie na kilku frontach, w tym wokół Charkowa, drugiego co do wielkości miasta Ukrainy. Nowe rygorystyczne przepisy dotyczące poboru do ukraińskiej armii mają niewielkie szanse na skuteczną mobilizację żołnierzy, dlatego członkowie NATO nagle znieśli ograniczenia dotyczące amerykańskich i europejskich rakiet dalekiego zasięgu i umożliwili Ukrainie uderzanie w cele głęboko na terytorium Rosji.

Z tego też powodu członkowie UE, w tym Francja, rozważają wysłanie wojsk (w charakterze doradców) na Ukrainę. Problem w tym, że środki te zaostrzają napięcia i stwarzają niebezpieczeństwo bezpośredniej wojny Zachodu z Rosją. Szczyt szwajcarski mógłby doskonale przygotować się na ten nieunikniony finał - zachęcić partnerów międzynarodowych do bardziej otwartego zaangażowania się dla Ukrainy. Innymi słowy, 'szczyt pokojowy' będzie w rzeczywistości szczytem wojennym, na którym 80 krajów będzie przekonywanych o konieczności podjęcia /zwiększenia działań, aby uniemożliwić Rosji osiągnięcie strategicznego zwycięstwa w regionie.

Was ist der wahre Zweck der Schweizer “Friedens”-Konferenz für die Ukraine?

Opracował: Zygmunt Białas