... w wyniku izraelskich ataków

Albo zaginęły, zostały uwięzione, zakopane pod gruzami lub pochowane w masowych grobach. Organizacja Save the Children stwierdziła, że trwający konflikt utrudnia weryfikację liczb. Jej zespoły zajmujące się ochroną dzieci są coraz bardziej obciążone w wyniku izraelskiej operacji w Rafah, w związku z czym coraz więcej rodzin jest oddzielanych od dzieci.

"Każdego dnia znajdujemy coraz więcej dzieci bez opieki i każdego dnia coraz trudniej jest je wspierać. Współpracujemy z partnerami, aby zidentyfikować dzieci odseparowane od rodziców i pozbawione opieki oraz zlokalizować ich rodziny, ale nie ma dla nich bezpiecznych placówek" - stwierdziła w oświadczeniu specjalistka ds. ochrony dzieci.

"Sąsiedzi i członkowie dalszej rodziny, którzy przyjęli samotne dzieci, mają trudności z zaspokojeniem ich podstawowych potrzeb, takich jak schronienie, żywność i woda. Wiele dzieci mieszka z obcymi lub jest zupełnie samotnych, co zwiększa ryzyko przemocy, znęcania się, wyzysku i zaniedbania”.

W niedzielę Ministerstwo Zdrowia Palestyny poinformowało, że od 7 października zginęło łącznie 37 598 osób, w tym co najmniej 14 000 dzieci. Organizacje praw człowieka i eksperci ONZ oskarżyli Izrael o zbiorowe kary wobec Palestyńczyków od 7 października, w tym o stosowanie głodu jako broni wojennej. Uważa się, że dziesiątki dzieci w Gazie zmarło z powodu niedożywienia.

Dyrektor szpitala Kamal Adwan w północnej Gazie powiedział w sobotę, że w ciągu jednego tygodnia czworo dzieci zmarło w tym szpitalu z powodu niedożywienia:  "W ciągu ostatnich kilku godzin na oddziale przedszkolnym szpitala zmarło dziecko. To czwarte dziecko, które w ostatnim tygodniu zmarło w szpitalu z powodu niedożywienia” - powiedział na konferencji prasowej.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzegła w piątek, że kryzys humanitarny w Strefie Gazy spowodowany izraelskim bombardowaniem i oblężeniem prawdopodobnie się pogłębi z powodu upałów.

WHO wezwała do ponownego otwarcia przejścia granicznego w Rafah - które zostało zajęte, a następnie zniszczone przez Izrael na początku maja - aby ułatwić dostawy pomocy i ewakuację medyczną 10 000 rannych wymagających leczenia za granicą.

Mimo ciągłego zwiększania się liczby ofiar śmiertelnych wśród ludności cywilnej i pogarszająch się warunków humanitarnych, zwłaszcza narastającego kryzysu głodowego w północnej Strefie Gazy, izraelski premier Benjamin Netanjahu zaprzeczył celowemu atakowaniu ludności cywilnej.

W wywiadzie dla konserwatywnego amerykańskiego magazynu 'Punchbowl News' opublikowanym 21 czerwca Netanjahu powiedział, że zarzuty te są 'zniesławieniem narodu żydowskiego'.

https://uncutnews.ch/krieg-gegen-gaza-ueber-20-000-kinder-durch-israelische-angriffe-vermisst/

Opracował: Zygmunt Białas