Jednowymiarowi gracze Pentagonu są zaskoczeni szybką grą w wykonaniu Kremla

Wprowadzenie

Może pamiętamy najważniejszą publikację Rand Corporation z 2019 r. zatytułowaną 'Osłabianie Rosji'? - Na 354 stronach tej instrukcji rozważano, jak zniszczyć Rosję pod względem gospodarczym, militarnym, naukowym i społecznym.

Amerykanie rozpoczęli ofensywę mającą na celu osłabienie Rosji w 1990 roku, przyspieszyli ją w 2014, a od 2022 roku prowadzą wojnę 'z niedźwiedziem' wraz ze swoimi pełnomocnikami. Wydawał się 'niedźwiedź' ociężały, choć odpierał wszystkie ciosy, to jednak nie miał dotychczas spokoju. Niemniej jednak wydaje się, że coś się dzieje; Rosja ustawia swoje figury precyzyjnie i z wdziękiem: Amerykanie oniemieli i są przytłoczeni.

Rosjanie wykorzystują słynną letnią kanikułę do rozegrania emocjonującej partii szachów z Amerykanami, którzy - jak wiadomo - bardziej lubią strzelanie. Szybkie myślenie strategiczne nie wydaje się być mocną stroną Waszyngtonu. Rosjanie z wielką zwinnością posuwają wieże, gońców i pionki, tak że Pentagon ma zawroty głowy.

Pentagon chciał Zełenskim wykończyć Rosjan na ich zachodniej granicy – jednak szachownica ma 64 pola, a nie jedno – Rosjanie wykorzystują całą szachownicę. Komentujemy pierwsze ofensywne posunięcia Rosjan, które otwierają grę, której fronty obejmują cały glob, od granicy USA po kraje, w których Amerykanie przegrali już wojny: Koreę i Wietnam.

Ruch 1 – Charków

Pod względem militarnym Rosjanie zaczynają grę otwierając front charkowski. Czy to wielka rosyjska ofensywa? - Nie. Głównym powodem tego otwarcia na północy jest po prostu przedłużenie 1000-kilometrowego frontu o kolejne 400 km. Zmusza to Ukraińców do przesunięcia wojsk z innych odcinków walki na północ. Rosjanie zajęli przygraniczne miasta na północy, okopali się i nie musieli długo czekać, aż Ukraińcy rzucili na nich wojska. Wynik: dzienne straty Ukrainy nigdy nie były tak wysokie. Jednocześnie Rosjanie posuwają się na innych odcinkach, z którrych Ukraińcy wycofali wojska. Ukraińcy wykrwawiają się na śmierć. To okrutne.

Ogromne straty ukraińskie nie wydają się być problemem dla Zachodu. Szwajcaria, jako piesek pokojowy Ukraińców, zorganizowała konferencję wojenną pod pretekstem dążenia do pokoju. Wynik: dla pokoju: zero; na dalsze dostawy broni: szóstka.

Ruch 2 – Kuba

Gdy Chruszczow w 1962 roku umieścił rakiety nuklearne na Kubie, świat wstrzymał oddech, a III wojna światowa była tuż za rogiem. Oczywiście w oczach Zachodu ZSRR znalazł się w roli agresora. John Kennedy uznany został za zwycięzcę. Niedopowiedzeniem w zachodniej narracji, które utrzymuje się do dziś, było to, że rozmieszczenie przez Rosję rakiet nuklearnych na Kubie było odpowiedzią na amerykańską agresję w postaci rozmieszczenia rakiet nuklearnych w Turcji. Amerykanie wygrali grę marketingową. Niemniej jednak po kilku miesiącacch wycofali swoje rakiety zTurcji - porozumienie między Chruszczowem a Kennedym, wynegocjowane ustnie przez negocjatorów w waszyngtońskiej kawiarni, nie zostało oficjalnie spisane. [Tu dodam, że prezydenta USA reprezentował nieformalnie jego brat Robert Kennedy - przypis ZB].

W oczach Zachodu Rosjanie nie przedstawili się dobrze, mimo że geopolitycznie wygrali mecz. To był jeden z powodów, dla których Chruszczow musiał opuścić swoje stanowisko. Breżniew przywrócił chłód w rosyjskim życiu politycznym.

Wysłanie rosyjskiej flotylli na Kubę wywołało jedynie konsternację w USA i nic więcej. Rosjanie dają Amerykanom odpowiednią dawkę strachu i terroru, dokładnie tego samego rodzaju terroru, jaki Amerykanie faktycznie chcieli dać Rosjanom na Ukrainie: stacjonowanie broni nuklearnej na granicy z Rosją . Teraz Rosja pokazuje, jak może natychmiast przeciwstawić się temu amerykańskiemu posunięciu. Genialne posunięcie Rosjan i świetny pionek w ręku 'niedźwiedzia'. To rozwiązanie okaże się niezwykle istotne w późniejszych negocjacjach.

https://seniora.org/politik-wirtschaft/extending-the-us-die-usa-ueberfordern-die-russen-beim-schachspiel-analyse

Napisał: Peter Hänseler

Opracował: Zygmunt Białas​

PS.
Część  II artykułu będzie opublikowana w ciągu 36 godzin :)