Po wymuszonej przez talibów...
... ewakuacji z Afganistanu zachodniej koalicji militarnej pod przewodnictwem USA kraj jest gospodarczo w ruinie. W ciągu dwudziestu lat okupacji pod hasłem 'eksportu demokracji' Zachodowi nie udało się wygenerować nawet minimalnego wzrostu w Afganistanie i podnieść poziomu życia ludzi.
Wręcz przeciwnie - po wojnie w 2019 roku Zachód nałożył kompleksowe sankcje w odwecie po zwycięstwie talibów nad wojskami zachodnimi i ich wydaleniu z kraju. Obejmuje to m.in. zamrożenie aktywów afgańskich i odcięcie dostępu do światowego systemu finansowego. Ma to na celu całkowitą izolację Afganistanu i oddzielenie tego bogatego w zasoby kraju od rynków międzynarodowych.
Jednak teraz wkraczają tam Chiny. Już w 2008 roku Chiny i Afganistan podpisały kontrakt na wydobycie rud miedzi na 30 lat o wartości kilku miliardów dolarów. Jednak z powodu wojny i okupacji przez obce wojska rozpoczęcie budowy opóźniło się o 16 lat. Teraz nadszedł ten czas: chińscy dyplomaci i przedstawiciele rządu talibów wspólnie otworzyli kopalnię miedzi w Mes Aynak. Kopalnia znajduje się około 40 kilometrów na południowy wschód od stolicy Kabulu. Jego złoża wynoszą 11,5 mln ton rudy miedzi.
Chiny i Rosja jako pierwsze nawiązały kontakt z nowym rządem po wyparciu wojsk amerykańskich przez talibów. Zarówno Chinom, jak i Rosji zależy na przełamaniu blokady nałożonej przez Zachód. W maju Rosja usunęła talibów ze swojej listy organizacji terrorystycznych. Prezydent Putin wystosował także zaproszenie na Światowe Forum Ekonomiczne w Sankt Petersburgu, które też zostało przyjęte.
Afganistan posiada duże ilości surowców. Oprócz ropy i gazu oraz drugich co do wielkości na świecie złóż rud miedzi, w kraju znajduje się około 2,3 miliarda ton rudy żelaza i 1,4 miliona ton pierwiastków rzadkich. Warto wspomnieć także o złożach złota i litu. Łączna wartość zasobów Afganistanu wynosi 1 bilion dolarów, obliczyła amerykańska służba geologiczna. Chiny i Rosja są zaangażowane w dalsze rozszerzanie współpracy z Afganistanem.
Współpraca z Chinami to pierwszy krok w stronę odbudowy afgańskiej gospodarki i włączenia kraju w międzynarodowe łańcuchy gospodarcze. Rosnący dobrobyt służy także bezpieczeństwu i stabilności kraju oraz jego sąsiadów.
Rohstoffe: China investiert Milliarden in Afghanistan
Opracował: Zygmunt Białas
PS. Należy tu dodać, że w czasie militarnej 'demokratyzacji' Afganistanu powiększyły się pola makowe 100-krotnie. Dziś - wyniku drakońskich kar za takie uprawy - wróciło to do poziomów śladowych. Powojenne sankcje Zachodu powiększyły obszary biedy, tak więc inwestycje chińskie i współpraca z Rosją pozwalają państwu i jego mieszkańcom na wyjście z biedy i godne życie (ZB).
ZGŁOŚ NADUŻYCIE